Reprezentacja Polski w piłce ręcznej kobiet

Reprezentacja Polski w piłce ręcznej kobiet ma naprawdę bogatą historię, bowiem swoje pierwsze turniejowe mecze rozgrywała już w latach 50. XX. wieku. Obecnie zespół prowadzony jest przez Norwega Arne Senstada. 

Krótka historia reprezentacji kobiet w szczypiorniaka

Historia reprezentacji Polski kobiet w piłce ręcznej sięga lat pięćdziesiątych XX. wieku. Wówczas drużyna dopiero kształtowała się pod okiem pierwszego w historii selekcjonera – Antoniego Szymańskiego. W 1957 roku udało się wyjechać na pierwszy duży turniej. Polskie szczypiornistki wzięły udział w rozgrywanych w Jugosławii mistrzostwach świata. Prowadzone przez Władysława Stawiarskiego piłkarki zajęły wówczas siódme miejsce. 

Od tamtego czasu Polki kwalifikowały się na wielkie turnieje stosunkowo regularnie. Tylko trzykrotnie w historii zdarzyło się, by naszych szczypiornistek zabrakło na dwóch lub więcej turniejach z rzędu. Zwykle przerwa od wielkich imprez trwała maksymalnie dwa lata. 

Sukcesy reprezentacji kobiet szczypiorniaka

Najlepsze rezultaty reprezentacja Polski osiągała pod wodzą Kima Rasmussena, z którym nasze szczypiornistki dwukrotnie uplasowały się tuż za podium mistrzostw świata. Na mundialach w Serbii (2013) i Danii (2015) Polki uplasowały się na czwartym miejscu. Do medali brakowało naprawdę niewiele.

10 zawodniczek z największą ilością występów

Na przestrzeni lat przez reprezentacji Polski w piłce ręcznej kobiet przewinęły się setki nazwisk. Nie wszystkim piłkarkom udało się na dłużej zagrzać miejsce w kadrze, ale kilka zawodniczek reprezentowało nasze barwy przez wyjątkowo długi czas. 

Kinga Grzyb266 występów
Bożena Gniedziuk241 występów
Karolina Kudłacz – Gloc 962 bramki
Kinga Grzyb728 bramek
Mirella Mierzejewska 694 bramki

Leave a Reply